Ofis Dekorasyonunda Renkler

Evimiz kadar çalıştığımız ortamın dekorasyonu da önem taşımaktadır. Yaşadığımız ortamın rahatlığı ve güzelliği verimimizi artıracağından ortaya daha güzel işler koyma imkanımız olacaktır.

Bir ofis hayal edin sizi sürekli zinde tutacak, çalışma isteğinizi artıracak… Çoğumuz öyle bir ofis henüz görülmedi diyebilir. İşte burada imdadımıza renkler yetişir. Çünkü bilindiği üzere her renk farklı bir duygu yaratır. Çünkü renkler insan psikolojisi üzerinde ciddi etkilere sahiptir. Bunu sadece psikolojik açıdan değerlendirmek yanlış olacaktır. Çünkü bulunduğumuz ortamlarda bizler için estetik kaygı söz konusudur. Etrafımıza baktığımızda hoşumuza giden renkler ve objeler görmek motivasyonumuzu ikiye katlayacaktır.

KIRMIZI

Ofis dekorasyonunda kesinlikle kırmızı kullanmamalısınız. Çünkü kırmızı cesaret verici olduğu kadar agresif ve saldırgan bir psikoloji yaratır. Ofisinizde huzurlu ve pozitif enerjinin hakim olmasını istiyorsanız  kırmızı tercih etmemeniz gereken renklerin en başında gelmektedir.

ofisdekorasyonundarenkler

MAVİ

Ofis dekorasyonunda mavi kullanabileceğiniz renkler arasındadır. Çünkü mavi hem deniz hemde gökyüzünden de anlaşılacağı üzere huzurun, sükunetin rengidir. Hafif yumuşak maviler aklı sakinleştirir ve konsantrasyona yardım eder. Sonuç olarak; sakin, huzurlu ve zihinsel olarak dinlendiricidir. Güçlü maviler belirgin düşünceleri uyarır.

ofisdekorasyonundarenkler

MOR

Bu renk ilk bakışta gözünüze çok hoş gelebilir. Ancak ofis kullanımında mor çok fazla tercih edilmemelidir. Bu renk yüksek seviyede içe dönüklüğü temsil eder. Derin düşüncenin rengidir. Bu da çok fazla iç gözlem yapmanıza neden olur ve dikkatinizi işinize vermekte zorlanabilirsiniz. Kullanıldığı ton çok önemlidir. Bu rengin yanlış kullanımı ucuz ve kötü izlenimi yaratır.

ofisdekorasyonundarenkler

TURUNCU

Bu renk fiziksel konfora odaklanır. Oldukça uyarıcı bir renktir. Turuncu eğlencenin rengidir. Çok fazla turuncu ciddiyetsizlik getirdiğinden siyahla birlikte kullanılmalıdır.

 

ofisdekorasyonundarenkler

 

YEŞİL

Yeşil yine mavi gibi doğru kullanıldığında ofisinize oldukça yumuşak bir hava verecektir. Yeşil dengeyi temsil eder. Denge bilinenin aksine önemli bir kavramdır. dinlendirici bir etkiye sahiptir. Ofisiniz eviniz kadar huzur verici olacaktır. Ancak yinede fazla kullanılmamalıdır.

ofisdekorasyonundarenkler

PEMBE

Pembe dendiğinde aklımıza ilk gelen kavram kadındır. Genellikle kadınların tercih ettiği bu renk yatıştırıcı bir özelliğe sahiptir. Ancak sanılanın aksine pembe güçlü bir renktir. Bu yüzden fazla pembe tüketir ve zayıflatır. Pembe çok yoğun olmamak koşuluyla kullanıldığında size oldukça güçlü bir etki yapacaktır.

ofisdekorasyonundarenkler

 

SİYAH

Renklerle ilgili bir hikaye vardır. Renkler tanrı tarafından bütün kuşlara sunulmuştur. Her kuş istediği renge sahip olabilecektir. Bütün kuşlar bir renk seçmiş ve sıra kargaya gelince renklerin büyüsüne kapılıp hiçbir renkten vazgeçemem deyip bütün renkleri aldıktan sonra karga siyaha bürünmüştür. Bu hikaye bir efsaneden öte bir gerçekliği yansıtmaktadır. Evet doğru bildiniz. Bütün renkleri birbirine karıştırdığınızda siyahı elde edersiniz. Siyah, renkleri emdiği gibi sizin enerjinizi emerken koruma bariyeri yaratır. Duygularınızı ve kişiliğinizi gizler.Çok yönlülük ve mükemmellik algısı yaratır. Bu rengi kullanacaksanız biraz daha yumuşatmanızda fayda var deriz. Bu sert rengi beyaz tonlarıyla kullandığınızda oldukça olumlu etkiler yaratacaktır.

ofisdekorasyonundarenkler

 

KAHVERENGİ

Bu mükemmel renk  siyahtan meydana gelmiş olmasına rağmen sıcak ve yumuşaktır. Çünkü sarı ve kırmızının etkilerine de sahiptir. Kahverengi toprağın yani doğallığın rengidir.  Kahverenginin bize sonbaharı hatırlatması bu yüzdendir. Güven verici bir renktir. Siyahtan daha pozitif bir renktir.

 

ofisdekorasyonundarenkler

 

SARI

Bu renk aynı turuncu gibi uyarıcı bir etkiye sahiptir. Psikolojik olarak en güçlü renktir. Doğru sarı kullanıldığında güven ve iyimserliğin rengi olur. Rahat bir ortamı ortamı sağlar. Bu rengi doğru tonlarla kullandığınızda verimin yükseldiğini sizde göreceksiniz.

ofisdekorasyonundarenkler

 

GRİ

Gri ağır bir renktir. Hareketleriniz yavaşlar enerjiniz düşer. Bu renk en az siyah kadar ciddiyeti temsil eder. Yaratıcılık gerektirmeyen bir iş yapıyorsanız kullanılması uygun bir renktir. Çünkü bu renk yaratıcılığı öldürür. Ayrıca diplomatik görüntüyü en net veren renktir. Eğer bunun tam tersi bir etki yaratmak istiyorsanız bu renkten kaçınmanız gerekmektedir.

Workspace

BEYAZ

Beyazın dekorasyondaki etkileri; Beyaz özellikle hastaneler ve ilaç firmaları gibi sağlık ve hijyeni vurgulamak isteyen mekânlar için tercih edilen ilk renktir. Bunun yanı sıra istikrarı v devamlılığı da temsil ettiği için beyaz rengin kullanıldığı ofisler daha güven verir. Gözleri dinlendiren ve mekânı gerçek boyutlarından daha büyük gösteren beyaz, neredeyse tüm mimarlar tarafından tavsiye edilen bir renktir. Işık, seçilen beyazın tonunu etkiler. Kuzeye bakan bir odada kreme yakın, güneşli bir odada ise, griye yakın beyaz kullanabilirsiniz. Beyaz dengeleyici ve net kişiliğiyle birçok mekânın kurtarıcısı ve gözdesidir.

ofisdekorasyonundarenkler

 

LACİVERT

Lacivert sonsuzluğu, otoriteyi ve verimliliği çağrıştırır. Tüm dünyada üst düzey toplantılarda veya uluslararası toplantılarda hemen hemen bütün devlet başkanlarının lacivert giymesi de bu nedenledir. O kadar uzağa gitmeye bile gerek yok aslında. Üst düzey yöneticilerin neredeyse hepsi, hatta iş görüşmelerine gelen adaylar sırf bu nedenle çoğu zaman lacivert kullanırlar. Ayrıca yeşil ve mavi sağlamlığı da simgelerler. Bu nedenle ofislerinizde veya çalışanlarınızın kıyafetlerinde lacivert bulunmasına özen göstermenizi tavsiye ederiz.

ofisdekorasyonundarenkler

 

Batıl inançların ötesinde renkler hayatımızda oldukça büyük yer kaplar. Aynı dinlediğimiz şarkılar gibidirler. Hareketli bir parça eşliğinde bizde hareketlenir, şarkının temposu düştükçe bizimde tempomuz düşer. Her zaman belirttiğimiz gibi renkleri kullanırken en çok dikkat etmemiz gerekenler arasında doğru ton ve yoğunlukta kullanılması vardır. Doğru renk ve tonlarda kullanıldığında bütün renklerin olumlu etkilerinin enerjinize, ruh halinize ve mutluluğunuza yansıdığını göreceksiniz.