Ofis Sandalyesi Seçerken

Gününüzün büyük kısmını geçirdiğiniz ofisinizde kullandığınız eşyalar arasında en önemlilerden biri ihç şüphesiz ki ofis sandalyeleridir. Sandalye seçiminde hata yapmak hem iş konsantrasyonunuzu düşürür hem de çeşitli sağlık sorunlarına neden olur.

sandalye 2

İlk olarak ofis sandalyenizin yüksekliğine bakalım. İdeal bir ofis sandalyesinin yüksekliği ortalama 40 ya da 45 santim olmalıve mutlaka sandalyenin ayarlanabilir yükseklik özelliği bulunmalıdır. Oturup, ayak tabanlarınızı yere tam basarak sandalyeyi kontrol edin. Sandalyenin oturma bölgesi ile bacaklarınız arasında kalan mesafe parmaklarınızın aradan rahatça geçebileceği kadar olmalıdır. Eğer bu mesafe, parmaklarınızın geçemeyeceği kadar darsa, sandalyenizi alçaltın.

 sandalye 3

Ofis sandalyenizin oturma yerinin derinliği de bir başka önemli noktadır. Sandalyenin arkasına tam olarak dayandığınızda sandalyenin ön kenarı ile dizlerinizin arkası arasında ortalama 5-7 santim kalmalıdır. Eğer bu mesafeyi bırakmazsanız, bu bölgedeki sinirlerin sıkışmasına neden olur. Bu da bacaklarınızın uyuşması anlamına gelir. Eğer sandalyenizin sırt ya da bel bölgesi için herhangi bir ayar yapamıyorsanız, yastık kullanmayı deneyebilirsiniz.

Omurganızın kendinden olan kıvrımına uygun bir ofis sandalyesi seçmeniz omurga sağlığınız için büyük önem taşır. Sandalyenizin arka kısmı 30 ila 50 cm arasında bir genişliğinde olmalıdır.

 sandalye1

Aynı zamanda ofis sandalyenizin döşeme malzemesi de tercihinizlerinizde önemlidir. Deri her zaman şık bir görünüm sunsa da sıcak havalarda terleme yapacağı unutulmamalıdır. Son dönemde sıklıkla karşımıza çıkan file ofis sandalyeleri de geçirgen yüzeyleri ile iyi bir alternatif olabilir.

Ofis sandalyenizin kol destekleri, omuzlarınızı hafifçe desteklese  yeterlidir.

Ofisinize alacağınız sandalyenin tekerlekli ayaklara sahip olması da size kullanım kolaylığı sağlar.